WNIOSKUJESZ O ZWROT PODATKU VAT? SPRAWDŹ JAK WYGLĄDA ZWROT PODATKU, JAKIE TWOJE PRAWA I JAK DŁUGO BĘDZIESZ MUSIAŁ CZEKAĆ.

22 lipiec 2015

Czas oczekiwania na zwrot podatku uzależniony jest od weryfikacji rozliczenia przez urzędników skarbowych. Nie ma jednoznacznych i określonych terminów w tym zakresie, co oznacza, że urzędnicy mogą prowadzić działania weryfikacyjne tak długo, jak uznają to za konieczne. Nie obowiązuje ich nawet termin dokonania zwrotu, jednak nie mają prawa bezpodstawnie przetrzymywać pieniędzy podatnika przez okres kilku lat.

 

Podatnicy będący płatnikami VAT mają prawo zażądać zwrotu nadwyżki naliczonego podatku. Zwrot może nastąpić automatycznie, albo po weryfikacji rozliczenia przez urzędnika urzędu skarbowego. Mogą oni w tym zakresie przeprowadzić czynności sprawdzające, kontrolę lub postępowanie podatkowe. Do zadań urzędu kontroli skarbowej może należeć w tym zakresie przeprowadzenie postępowania kontrolnego.  Weryfikacja może trwać kilka dni, tygodni, a czasami – przy przeprowadzaniu kontroli przez UKS – nawet kilka lat.

 

Po co przeprowadzana jest weryfikacja?

Weryfikacja rozliczeń zwrotu podatku VAT ma na celu wyeliminowanie ewentualności występowania oszustw skarbowych czy wyłudzeń.

 

Czy urząd ma prawo przetrzymywać całość nadwyżki podatku VAT?

Tak, urząd skarbowy może opóźnić wypłatę całości nadwyżki podatku VAT w sytuacji, kiedy weryfikacja dotyczy jej większej części. Jeśli jednak czynności sprawdzające dotyczą ułamka rozliczenia, wówczas istnieje możliwość by podatnik odzyskał tą część, w stosunku do której nie istnieje podejrzenie nadużycia lub oszustwa.

 

Czy podatnik może zakwestionować przedłużenie terminu zwrotu podatku VAT?

Podatnik ma prawo złożyć zażalenie na etapie przeprowadzania czynności sprawdzających. Może także złożyć skargę do sądu administracyjnego. Jeśli jednak otrzyma już postanowienie w ramach kontroli skarbowej (w tym także postępowania podatkowego lub kontrolnego) nie może rościć prawa do weryfikacji instancyjnej. W tym zakresie nie może już złożyć zażalenia, ale ma prawo do zaskarżenia postanowienia do właściwego sądu administracyjnego.

Przed wniesieniem skargi podatnik zobowiązany jest jednak do wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa. Ma na to 14 dni począwszy od dnia otrzymania postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT. Jeśli niedopełni tej formalności – skarga zostanie odrzucona.

 

Podatnik w ramach przedłużającej się weryfikacji zwrotu podatku VAT ma prawo do:

  • Ponaglenia urzędników,
  • Wniesienia skargi do sądu administracyjnego na bezczynność bądź przewlekłe prowadzenie czynności sprawdzających przez urzędników,

  • Domagania się wymierzenia grzywny (wysokość  grzywny może stanowić kwotę do wysokości dziesiokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim ogłaszanego przez GUS).

  • Do rekompensaty finansowej, w momencie kiedy zwrot podatku został przedłużony, a czynności weryfikacyjne nie wykazały nieprawidłowości w analizowanym zakresie.

 
Terminy zasadności zwrotu podatku VAT:

  • Czynności sprawdzające – brak ustawowego terminu,
  • Kontrola podatkowa – nie mają zastosowania limity czasu trwania kontroli organu u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym (art. 83 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej),
  • Postępowanie podatkowe, kontrola skarbowa
  • niezwłocznie - sprawy niewymagające zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień,
  • 1 miesiąc - sprawy wymagające przeprowadzenia postępowania dowodowego,
  • 2 miesiące - sprawy szczególnie skomplikowane.

 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

Autor: Akt

Back to top