PORADNIK KADROWO - PŁACOWY 6/2016 (Wymiar urlopu macierzyńskiego)

26 lipiec 2016

Spodziewasz się dziecka? Sprawdź ile przysługuje Ci urlopu macierzyńskiego i jakie są zasady w zakresie przyznawania urlopów macierzyńskich.

 

Pracownicom przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

  • 20 tygodni w przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni przy urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie przy urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni przy urodzeniu czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni przy urodzeniu pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

 

Wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni bez względu na to, czy pracownica urodziła pierwsze czy kolejne dziecko. Każdy kolejny poród jednego dziecka będzie uprawniał pracownicę każdorazowo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego ma pracownik-ojciec, jeżeli pracownica uprawniona do takiego urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia. Warunki skorzystania z takiego urlopu przez ojca są jednak trzy:

  • Wykorzystanie przez pracownicę co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie,
  • Stan zdrowia matki wymagający opieki szpitalnej i uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem,
  • Posiadanie przez ojca dziecka statusu pracownika, a więc zatrudnienie ma podstawie stosunku pracy.

Skorzystanie z urlopu macierzyńskiego przez ojca obniża wówczas wymiar urlopu należny matce. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego obojga rodziców nie może bowiem być wyższy od ogólnie obowiązującego w danym przypadku wymiaru.

W takiej sytuacji, poza pracownikiem-ojcem dziecka, urlop macierzyński będzie mógł przejąć także pracownik-inny członek najbliższej rodziny albo możliwe będzie pobieranie zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przez ubezpieczonego-ojca dziecka lub ubezpieczonego-innego członka najbliższej rodziny.

Istnieje też możliwość przejęcia części urlopu macierzyńskiego na wypadek pobytu matki dziecka w innych niż szpital placówkach udzielających całodobowych świadczeń zdrowotnych; dotyczy to także ubezpieczonej matki dziecka niebędącej pracownicą.

Część urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko albo pracownika-innego członka najbliższej rodziny. Wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Nie ma ustawowego terminu na złożenie takiego wniosku.

Przerwanie urlopu macierzyńskiego na czas pobytu w szpitalu lub innym przedsiębiorstwie leczniczym nie jest obowiązkiem pracownicy. Jeśli może ona zapewnić dziecku opiekę w inny sposób, nie musi przerywać urlopu.

Ojciec dziecka może ponadto skorzystać z urlopu macierzyńskiego, jeżeli matka dziecka po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni tego urlopu po porodzie zrezygnuje  z dalszej jego części na rzecz ojca dziecka, oraz jeżeli matka dziecka umrze w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również ubezpieczonego-ojca dziecka niebędącego pracownikiem, a także matki dziecka ubezpieczonej z innego tytułu niż stosunek pracy, gdy ojciec dziecka jest pracownikiem. Część urlopu macierzyńskiego pracodawca będzie udzielał pracownikowi-ojcu na jego pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu.



Autor: KGk

 

 

 

 

Back to top