W dzisiejszych czasach nie wystarczy pozyskiwać i gromadzić funduszy – trzeba je jeszcze umieć dobrze ulokować i wykorzystać. Chcielibyśmy zatem przedstawić kilka możliwości, które otwierają zupełnie nowe perspektywy dla zagranicznych inwestorów. Proponujemy Państwu możliwość zapoznania się z dynamicznie rozwijającymi się rynkami gospodarczymi krajów afrykańskich – takich jak Mozambik czy Angola, a także z atrakcyjnym, gruzińskim rynkiem z rejonu azjatyckiego Zakaukazia.
KIERUNEK ⇒ AFRYKA
Inwestycje w krajach afrykańskich stały się ostatnio nowy trendem w rozwoju rodzimych przedsiębiorstw. Rząd Polski rozwija wsparcie dla firm w ramach inwestycji oraz handlu z państwami z Afryki. W ramach inicjatywy został wdrożony projekt Go Africa, który pozwala na zapoznanie się z krajami oraz uzyskanie kluczowych informacji dotyczących państw, w stosunku do których prowadzone są działania Ministerstwa Gospodarki i Spraw Zagranicznych. W chwili obecnej program objął już takie kraje jak: Algieria, Nigeria, Kenia, Angola, Mozambik i RPA.
Więcej na temat programu Go Africa znajdą Państwo pod adresem:
http://www.goafrica.gov.pl/
INWESTYCJE W ANGOLI
Angola to państwo w południowo – zachodniej Afryce, położone nad Oceanem Atlantyckim. Należy do Unii Afrykańskiej i sąsiaduje z takimi krajami jak Demokratyczna Republika Konga, Namibia, Kongo i Zambia. W przeszłości Angola była kolonią portugalską, a jej niewątpliwym atutem są znaczne zasoby surowców naturalnych, takich jak diamenty i ropa naftowa.
Dlaczego warto inwestować w Angoli?
Zgodnie z danym Międzynarodowego Funduszu Walutowego - Angola została uznana za najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata w latach 2001-2010 (zgodnie z kryterium państwa o ludności powyżej 10 mln), a roczny poziom wzrostu gospodarczego tego kraju został oceniony na 11,1%. Bogate złoża surowców naturalnych, w tym ropy naftowej, wpływają na znaczne zwiększenie dynamiki wielu gałęzi gospodarczych kraju (Angola od 2006 r. jest członkiem OPEC, a produkcja ropy i jej przetworów jest odpowiedzialna za około 85% PKB). Miejscowa produkcja w wielu dziedzinach nie jest jednak w stanie zaspokoić zapotrzebowania lokalnego rynku, w związku z czym gospodarka tego kraju jest niezwykle chłonna i tym samym można uznać Angolę za atrakcyjny rynek pod względem odbioru i eksportu rozmaitych inwestycji.
Obecnie Angola jest jednym z bogatszych krajów w Afryce. Jego stolica, Luanda, uważana jest za jedno z najdroższych miast na świecie. Kapitały z Angoli płyną szerokim strumieniem do Europy, na razie głównie do Portugalii (przykładowo - największym akcjonariuszem banku Millenium, z około 20-sto proc. udziałem jest firma pochodząca z Angoli).
W latach 70-tych i 80-tych kwitła współpraca pomiędzy Polską a Angolą. Wielu członków dzisiejszej, portugalskiej elity studiowało wtedy w Polsce, a liczni polscy inżynierowie i lekarze pracowali w tym kraju. W związku z powyższym Polska cieszy się bardzo dobrą opinią w Angoli i warto ten kapitał wykorzystać.
Poszczególne kwoty podatku w tym kraju prezentują się w następujących sposób:
CIT (35%), PIT (17%), VAT (10%).
Kluczowe informacje dotyczące inwestowania w rejonie Angoli znajdą Państwo na wcześniej wspomnianej, rządowej stronie programu Go Africa, pod adresem:
http://www.goafrica.gov.pl/Angola/informacje_ogolne
Korzystając z naszego doświadczenia oraz aktywnego wsparcia w zakresie inwestycji w Angoli mogą Państwo rozpocząć działania na tym atrakcyjnym rynku. Zachęcamy zatem do kontaktu i tym samym uzyskania szczegółowych danych dotyczących możliwości inwestowania na terytorium Angoli!
INWESTYCJE W MOZAMBIKU
Proponujemy Państwu możliwość zainwestowania w jednym z najszybciej rozwijających się państw afrykańskich, które w chwili obecnej przeżywa prawdziwy boom gospodarczy. Mozambik, jako portugalskie terytorium zamorskie, oferuje atrakcyjne warunki inwestycji w wiele interesujących i dobrze rokujących sektorów gospodarczych.
Mozambik – państwo położone w południowo-wschodniej Afryce, częściowo u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, którego linia brzegowa wynosi prawie 2500 km. Do 1975 roku portugalskie terytorium zamorskie, charakteryzujące się bliską odległością do Azji (w szczególności do Indii oraz na Bliski Wschód). W Mozambiku istnieją niezwykle bogate złoża mineralne – m.in. gazu, węgla kamiennego, marmuru, betonitu, boksytu, granitu oraz kamieni szlachetnych. Największą część dochodów tego państwa stanowią zasoby drzewa tropikalnego.
To jedno z najszybciej rozwijających się państw Afryki. W ostatnich latach Mozambik notuje wzrost PKB na poziomie 7-8%, a inflacja waha się w okolicach 10%. Prognozy ekonomistów na najbliższe lata są bardzo optymistyczne. Według nich wzrost nadal będzie się utrzymywać na poziomie około 8,4% w 2013 roku i 8% w roku 2014. Zgodnie z opinią Banku Światowego w 2025 roku Mozambik ma osiągnąć pozycję kraju rozwijającego się o średnim dochodzie (middle-incom country).
Megaprojects
‘Megaprojects’ stanowią coraz większą część gospodarki Mozambiku. Są to przedsięwzięcia zagranicznych inwestorów skupiające się głównie na eksploatacji surowców naturalnych - takich jak gaz ziemny, węgiel czy boksyt.
Dlaczego warto inwestować w Mozambiku?
Zanotowano, iż w Mozambiku najszybciej rozwijającym się sektorem jest budownictwo. Prognozy w zakresie tego sektora są bardzo optymistyczne – szacuje się, iż w najbliższych latach Mozambik stanie się jednym z największych placów budowy w Afryce. W państwie buduje się coraz więcej, a prowadzone inwestycje są wielomilionowe.
Ponadto rząd Mozambiku powziął decyzje o intensywnych pracach zakresie:
- przebudowy infrastruktury komunikacyjnej kraju,
- sektora drogowego i transportu,
- sektora energetycznego,
- sektora węglowego,
- sektora finansowego.
Mając powyższe na uwadze coraz większa ilość amerykańskich i europejskich firm z branży finansowej otwiera w Mozambiku swoje oddziały!
IDEALNE MIEJSCE DO LOKOWANIA KAPITAŁU!
MOZAMBIK – ROZWÓJ NA WIELKĄ SKALĘ!
Poszczególne kwoty podatku w tym kraju prezentują się w następujących sposób:
CIT (32%), PIT (32%), VAT (17%).
Kluczowe informacje dotyczące inwestowania w rejonie Mozambiku znajdą Państwo na wcześniej wspomnianej, rządowej stronie programu Go Africa, pod adresem:
http://www.goafrica.gov.pl/Mozambik/Informacje_ogolne
Posiadamy wiedzę w zakresie inwestowania i prowadzenia biznesu w Mozambiku, którą z chęcią się z Państwem podzielimy i pomożemy budować nową jakość w zakresie inwestowania w opłacalne sektory na aktywnie rozwijającym się terytorium.
Zapraszamy do kontaktu!
KIERUNEK ⇒ AZJA
INWESTYCJE W GRUZJI
Gruzja – państwo w Azji, na Zakaukaziu, o obszarze 69,7 tys. km2, z dostępem do Morza Czarnego oraz Kaspijskiego, graniczące z Azerbejdżanem, Rosją, Armenią i Turcją.
Gruzja od lat 90-tych korzystając z aktywnego wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego wprowadza liczne reformy celem ożywienia gospodarki i otwarcia możliwości dla potencjalnych inwestycji na terytorium swojego kraju.
Gruzja krajem kwitnących możliwości!
W 2007 roku Gruzja odnotowała wzrost gospodarczy na poziomie 12%, natomiast w 2010 r. (tuż po kryzysie gospodarczym) wynosił on 6,3 %.
Gospodarka gruzińska bazuje na takich gałęziach przemysłu jak:
-
Turystyka (stale notowany jest wzrost turystów odwiedzających Gruzję oraz zwiększanie jego turystycznej atrakcyjności),
-
Rolnictwo (Gruzja należy do Światowej Organizacji Handlu; w 2010 r. ten sektor stanowił 8,4% PKB kraju),
-
Infrastruktura transportowa (kraj aspiruje do stania się pomostem pomiędzy Azją a Europą, w związku z tym inwestycje w tej dziedzinie są konieczne),
-
Infrastruktura energetyczna (Gruzja eksportuje energię elektryczną m.in. do Turcji, Rosji, Armenii i Azerbejdżanu i planuje się zwiększenie przedmiotowego eksportu; kraj inwestuje także w tzw. „zielone technologie”),
-
Infrastruktura w zakresie dystrybucji ropy i gazu (kraj pełni rolę korytarza tranzytowego w przedmiotowym zakresie; przedsięwzięto inwestycję w trzy rurociągi do przesyłania gazu i ropy naftowej z centralnej Azji do Europy Zachodniej o wartości 5 bln USD);
-
Finanse i ubezpieczenia (wprowadzono wiele reform, dzięki którym sektor finansowo ubezpieczeniowy stał się jednym z najdynamiczniej rozwijających się w kraju [zagraniczne banki zlokalizowane na terenie Gruzji stanowią 77,4% wszystkich banków funkcjonujących w tym kraju]),
-
Transport i logistyka (notuje bardzo szybki rozwój, a w 2010 r. aż 35% zagranicznych inwestycji dotyczyła właśnie tego sektora),
-
IT i komunikacja (sektor ten notuje dynamiczny wzrost – aktualnie w Gruzji 69% ludności posiada telefon, a zapotrzebowanie na usługi Internetu stale rośnie),
-
Energia (w Gruzji rozpoczęły się inwestycje w tzw. „zielone technologie”, wskutek czego kraj ten wymaga wsparcia w tej dziedzinie od krajów lepiej rozwiniętych),
-
Produkcja (wraz z wprowadzeniem Wolnych Stref Przemysłowych stworzono warunki do inwestowania w takie sektory jak farmacja, metalurgia, budownictwo czy motoryzacja),
- Nieruchomości (w dalszym ciągu popyt przewyższa podaż, a ceny nieruchomości na gruzińskim rynku pozostają atrakcyjne dla zewnętrznych inwestorów).
Jak zarejestrować firmę w Gruzji?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zagranicznych inwestorów znacznie uproszczono procedury związane z rejestracją podmiotów gospodarczych. Rejestracja działalności zajmuje zaledwie jeden dzień i wszystko można załatwić poprzez Urząd Kontroli Podatkowej. Zasady są jasne, a procedury klarowne dla początkujących na gruzińskim rynku przedsiębiorców. Wysokość kapitału zagranicznego pozostaje w gestii założycieli, ponieważ nie istnieją co do tego żadne obostrzenia prawne. Formy prowadzonych podmiotów są w zasadzie analogiczne do rodzimych form w tym zakresie.
Dlaczego warto inwestować w Gruzji?
- dynamiczny wzrost kraju,
- strategiczne położenie,
- liberalny system podatkowy,
- niskie podatki oraz zachęty inwestycyjne (w tym: trzy wolnopodatkowe regulacje „Special Tax – Free Regimes”,
- prawo przyjazne przedsiębiorcom,
- prawo chroniące inwestorów,
- liberalny kodeks pracy,
- wykształcona siła robocza.
Więcej informacji na temat inwestowania w rynki gruzińskie znajdą Państwo pod adresem:
http://www.investingeorgia.org/?m=2
Oferujemy wszechstronną pomoc w zakresie rozpoczęcia i prowadzenia inwestycji na terenie Gruzji. Sami, przeszliśmy już przez wszelkie procedury w tym zakresie i założyliśmy kilka podmiotów na tym obszarze. Sprawdziliśmy, że warto - zweryfikowaliśmy potencjalne korzyści oraz poznaliśmy ewentualne zagrożenia i z chęcią się tą wiedzą z Państwem podzielimy.