KONTROWERSYJNE ZMIANY W ODWROTNYM OBCIĄŻENIU I USŁUGACH FINANSOWYCH

31 październik 2014

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma wejść w życie w 2015 r., ma na celu przede wszystkim dostosowanie ustawy do prawa unijnego.

Z punktu widzenia podatnika największe zmiany związane są z rozszerzeniem mechanizmu odwrotnego obciążenia, jednocześnie wprowadzając limit kwotowy powodujący konieczność jego stosowania, a także ograniczenie w zwolnieniach z podatku dla wybranych usług finansowych i ubezpieczeniowych.

Ograniczenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (reverse charge) będzie dotyczyć transakcji obejmujących dostawy dokonywane na rzecz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, jeżeli wartość dostarczanych towarów na rzecz jednego nabywcy w danym dniu (bez kwoty podatku) przekroczy kwotę 20.000,00 PLN. Z kolei zakres „odwrotnego obciążenia” planuje się poszerzyć o towary z kategorii elektroniki – m.in. telefony komórkowe.

Nowelizacja dotyczyć będzie również usług ubezpieczeniowych, udzielania kredytów i pożyczek, transakcji dotyczących wymiany walut, transakcji w zakresie płatności, depozytów, a także instrumentów finansowych oraz transferów pieniężnych. Istotnym punktem projektu jest fakt, iż zwolnienia te nie będą mogły dotyczyć czynności, które są elementem usług pośrednictwa w zakresie świadczenia tego rodzaju usług.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Autor: AG

Back to top