PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH OD DOPŁAT DO KAPITAŁU SPÓŁKI

20 listopad 2014

Jednym ze sposobów na dofinansowanie spółki przez wspólników jest wniesienie przez nich dopłat do spółki. Dopłaty polegają na zasileniu spółki w środki pieniężne tak, aby poprawić sytuację finansową podmiotu poprzez zwiększenie kapitału własnego. Jeśli spółka poniosła straty - dopłaty mogą zostać przeznaczone na ich pokrycie.

 

Zgodnie z art. 177-179 kodeksu spółek handlowych obowiązek uiszczania przez wspólników dopłat powinien wynikać z umowy spółki. Dopłaty, co do zasady, powinny być proporcjonalne do posiadanych udziałów. Aby dopłaty mogły zostać wniesione, wspólnicy muszą powziąć odpowiednią uchwałę regulującą sposób wniesienia dopłat (termin i kwota dopłaty). Dopłaty do kapitału spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 1 ust. 1 lit. k) ustawy z 9 września 2000 r. (tj. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.) o podatku od czynności cywiloprawnych, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają: umowy spółki, a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dla dopłat stawka podatku PCC wynosi 0,5 proc. (art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), a obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnych (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy). Na zapłatę podatku PCC spółka ma 14 dni od dnia dokonania czynności cywilnoprawnych (art. 10 ust. 1).

Autor: WK

Back to top