NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PRZY WYPEŁNIANIU PIT-ów

17 marzec 2015

Mimo corocznego wypełniania deklaracji przedsiębiorcy mają problem z właściwym wypełnieniem zeznań podatkowych. Błędy dotyczą zarówno błahostek - takich jak pomyłki adresowe czy brak załącznika, jednak mogą także dotyczyć poważniejszych kwestii – np. nieumiejętności rozliczenia powstałych strat. Wszystko to rzutuje na prawidłowość składanych zeznań i konieczności ich późniejszego korygowania.

Niektóre z błędów organy podatkowe są w stanie skorygować samodzielnie, bardziej skomplikowane podatnik musi skorygować osobiście. Często wystarczy jedynie stawić się w odpowiednim urzędzie i wyjaśnić nieprawidłowe zapisy lub ich brak.

 

Problematyczne zaliczki

Jednym z najczęstszych błędów są kłopoty z zaliczkami. Dotyczą one głównie niewłaściwego wpisywania danych o zaliczkach. Pozycją, która najczęściej wymaga korekty, są zaliczki wpłacone w ciągu roku, mylone z zaliczkami należnymi (dot. PIT-36 i 36-L).


Możesz odliczyć tylko część strat

Istnieje możliwość obniżenia dochodu podlegającego opodatkowaniu o starty wykazane z lat ubiegłych. Co istotne – nie można w jednym roku podatkowym odliczyć całej starty, ponieważ każdy podatnik w jednym roku podatkowym ma prawo odpisania maksymalnie 50% poniesionej straty.

Drugi błąd w tym zakresie dotyczy źródeł przychodów. Nie można bowiem odliczać strat pochodzących z odrębnych źródeł.

 

Załącz załączniki

  • Przy prowadzeniu działalności gospodarczej konieczne jest załączenie do zeznania PIT/B (niezależnie od uzyskanych przychodów), a w przypadku prowadzenia działalności i dokonywaniu odliczeń mieszkaniowych trzeba załączyć także PIT/D,
  • Przy dokonywaniu odliczeń na dzieci (rozliczenie na zasadach ogólnych) należy załączyć PIT/O.

 

Rozliczanie wspólnie z małżonkiem

Przy wspólnym rozliczaniu należy stosować odpowiednie identyfikatory, które umożliwią odpowiednie rozliczenie.

  • NIP – przy prowadzeniu działalności gospodarczej,
  • PESEL – przy nieprowadzeniu działalności gospodarczej.

Kolejną istotną kwestią jest konieczność zachowania kolejności w trakcie wypełniania deklaracji tak, aby nie mylić miejsc przeznaczonych na dane podatnika, z tymi przeznaczonymi na dane małżonka.

Co istotne! Nie każdy może rozliczać się wspólnie z małżonkiem – np. oddzielnie musi rozliczyć się przedsiębiorca zobowiązany do zapłaty podatku zgodnie ze stawką liniową 19% (nie może on także dokonywać odliczeń na dzieci).

 

Pamiętaj o „krzyżykach” i podpisach

Należy uważnie wypełnić deklarację, uwzględniając wszystkie pola. Nie można mylić, ani pomijać pól. Trzeba też pamiętać o podpisaniu formularza, ponieważ bez podpisu podatnika jest on nieważny. Jeśli taki formularz trafi do urzędu skarbowego, podatnik będzie zobowiązany do wizyty w urzędzie i do uzupełnienia podpisu.

 

 

Najczęstsze błędy popełniane w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego:

http://www.is.waw.pl/Download/PlikiDoPobrania/21/853/bledy_PIT28.pdf

 

Najczęstsze błędy przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych:

http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6354&Itemid=1

 

Źródła:
Izba Skarbowa w Bydgoszczy (http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl)
Izba Skarbowa w Warszawie (http://is.waw.pl)

 

Autor: AKt

Back to top