CO ZROBIĆ W RAZIE WYGRANEJ NA LOTERII , CZYLI SKUTKI PODATKOWE OTRZYMANEJ NAGRODY

25 marzec 2015

Obowiązkiem organizatora loterii jest zapłata podatku dochodowego od osób fizycznych w imieniu wygrywających. Według art. 20 ust. 1 ustawy o PIT uzyskanie nagrody stanowi przychód pochodzący z innych źródeł. W przypadku, gdy wygrana przekracza wartość 2880 zł, podatek ten stanowi 10% wartości nagrody.

 

Loteria promocyjna jest jedną z różnych form działań marketingowych prowadzonych przez przedsiębiorstwa gospodarcze. Wygrana na loterii ma najczęściej postać rzeczową, co oznacza, że nie ma możliwości potrącenia podatku z wygranej. W tym przypadku zwycięzca loterii powinien wpłacić płatnikowi podatek przed wydaniem nagrody. Wartość tej wygranej ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o PIT, w oparciu o cen rynkowe stosowane w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia i oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Wynika z tego, że podstawą opodatkowania, niekoniecznie jest cena poniesiona przez organizatora loterii przy dokonaniu zakupu nagrody. Należy wziąć pod uwagę wartość rynkową rzeczy, w dacie jej wydania, a nie zakupu bądź wytworzenia.

Sumę pobranego, zryczałtowanego podatku, płatnik jest zobligowany przekazać w terminie do 20 dnia następnego miesiąca na rachunek właściwego urzędu skarbowego . Zbiorczą deklarację roczną PIT-8AR płatnik jest zobowiązany złożyć w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym do urzędu, do którego został odprowadzony podatek.

Autor: JB

Back to top