PORADNIK KADROWO - PŁACOWY 1/09/2015 (Fundusz Pracy)

01 wrzesień 2015

Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest Minister właściwy ds. pracy.  Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy oraz funkcjonowania tego funduszu określają przepisy art. 103-110 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W obecnym kształcie Fundusz Pracy działa od 1990 roku.

Za cel Fundusz Pracy stawia sobie łagodzenie skutków bezrobocia oraz promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Fundusz Pracy tworzony jest głównie z obowiązkowych składek pracodawców i osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, a także z dotacji budżetu państwa, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz odsetek od środków na rachunkach bankowych.

Środki, jakie mogą być wydatkowane w roku budżetowym na realizację programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej oraz innych fakultatywnych zadań w województwie, obliczane są zgodnie z właściwym algorytmem. Bierze się w nim pod uwagę liczbę bezrobotnych i stopę bezrobocia oraz efektywność działań na rzecz aktywizacji bezrobotnych. Po rozdysponowaniu środków pomiędzy urzędy pracy mogą być one wykorzystane na zasiłki dla bezrobotnych, prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia i przekwalifikowanie bezrobotnych, rozwój poradnictwa zawodowego oraz na rozwój systemów informatycznych i badania rynku pracy.

Odprowadzanie składek na Fundusz Pracy jest obowiązkowe w okresie trwania ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcach oraz innych jednostkach organizacyjnych za osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy lub stosunku służbowego, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, albo też innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia.

Ustawodawca przewidział kilka przypadków, w których pracodawcy zwolnieni są od opłacania składki na Fundusz Pracy. Zwolnienie od opłacania obowiązkowych składek zostały wprowadzone w celu motywacji pracodawców do zatrudniania określonych grup pracowników. Zwolnienie może być zastosowane w następujących przypadkach:

  • za pracowników powracających z podstawowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego  - w okresie 36 miesięcy począwszy do pierwszego miesiąca po powrocie z takiego urlopu;
  • za osoby, które ukończyły 55. rok życia (w przypadku kobiet) lub 60. rok życia (w przypadku mężczyzn) – od pierwszego dnia miesiąca po ukończeniu określonego wieku;
  • w przypadku, gdy pracownik zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę (chyba, że podjął się dodatkowej pracy i w takim przypadku wynagrodzenia sumują się - Fundusz Pracy opłacają wówczas wszyscy pracodawcy);
  • w przypadku, gdy pracownik ukończył 50. rok życia i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a przed zatrudnieniem był zarejestrowany jako bezrobotny przez okres co najmniej 30 dni – zwolnienie od opłacania składek na okres 12 miesięcy;
  • w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, gdy opłacają składki na preferencyjnych zasadach;
  • jeżeli pracodawca zatrudnia jedynie na podstawie umowy zlecenia i nie zatrudnia żadnego pracownika na podstawie umowy o pracę (chyba, że pracownik ma dodatkowe prace i wówczas wynagrodzenia sumują się, a gdy przekroczą minimalne wynagrodzenie za pracę składki na Fundusz Pracy muszą być odprowadzane z tytułu umowy zlecenia);
  • składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie opłacają: Przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej,Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi,Zakład Opieki dla Niewidomych w Laskach,zakłady aktywizacji zawodowej.

Należy jednak pamiętać, że zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy dotyczy jedynie pracodawców zatrudniających w oparciu o umowę o pracę.

              Składki na Fundusz Pracy opłacane są od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (bez zastosowania ograniczenia podstawy wymiaru składek do kwoty 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca:

  • co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę;
  • w przypadku osób w pierwszym roku pracy co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia na pracę;
  • w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania - co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45% podstawy wymiaru i jest finansowana ze środków płatnika składek. Wpłaca się ja na konto Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Autor: KGk

 

 

 

Back to top