PORADNIK KADROWO-PŁACOWY 1/10/2015 (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

12 listopad 2015

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czyli PFRON to organ administracji publicznej wspierający rehabilitację oraz zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jest to fundusz celowy powołany, by umożliwić dofinansowanie rehabilitacji osób niepełnosprawnych, a także do realizowania celów pokrewnych związanych z osobami, w stosunku do których orzeczono stopień niepełnosprawności. Fundusz utworzono na mocy ustawy z 9 maja 1991r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Pod koniec 2014 roku weszły w życie przepisy utrzymujące PFRON jako jednostkę posiadającą osobowość prawną oraz zachowujące zarząd i radę nadzorczą.

 

Nadzór nad PFRONem sprawuje minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, który na wniosek Prezesa Zarządu Funduszu, po uzyskaniu pozytywnej opinii Pełnomocnika, zatwierdza statut określający organizację, szczegółowe zasady i tryb działania Funduszu, w tym jego organów.

Pieniądze PFRON mogą być wydawane jedynie na cele, które wyznacza ustawa. Oznacza to, że Zarząd Funduszu nie może nimi dobrowolnie dysponować. Środki Funduszu przekazywane są samorządom wojewódzkim i powiatowym na realizację określonych zadań lub rodzajów zadań (na podstawie specjalnego algorytmu określonego w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów) oraz podmiotom realizującym zadania zlecone przez Fundusz lub inne zadania wynikające z ustawy. Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczone są m.in. na:

  • obniżenie kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych (dofinansowanie wynagrodzeń, refundacja składki ZUS dla właściciela firmy);
  • dofinansowanie składek ZUS dla tych osób, które same podejmują działalność gospodarczą oraz składek KRUS dla niepełnosprawnych rolników i ich domowników;
  • przystosowanie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych;
  • pomoc dla osób niepełnosprawnych, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub rolniczą;
  • wsparcie imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych osób niepełnosprawnych;
  • turnusy rehabilitacyjne;
  • warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej;
  • zakup sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego;
  • likwidację barier;
  • wsparcie edukacji osób niepełnosprawnych;
  • wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
  • współpracę europejską.

Przychodami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są głównie środki pochodzące z obowiązkowych miesięcznych wpłat pracodawców.

Obowiązek dokonywania wpłat na PFRON powstaje w przypadku osiągnięcia przez pracodawcę stanu zatrudnienia w wysokości co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ich zakładzie jest niższy niż 6%. W przypadku państwowych i niepaństwowych szkół, zakładów kształcenia nauczycieli oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych wymagany wskaźnik wynosi 2%. Stan zatrudnienia należy ustalić za cały miesiąc w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, czyli na podstawie zastosowania średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w danym miesiącu. Do liczby osób nie należy wliczać:

  • pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
  • pracowników przebywających na urlopach wychowawczych;
  • pracowników nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej;
  • pracowników będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
  • pracowników nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
  • pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.

Wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników w przeliczeniu na pełny etat, odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% z rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Z wpłat na Fundusz zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%. Zwolnione z wpłat są także podmioty niedziałające w celu osiągnięcia zysku, które prowadzą działalność wyłącznie rehabilitacji społecznej, leczniczej bądź edukacji osób niepełnosprawnych lub opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Kolejną grupą są pracodawcy, którzy prowadzą zakłady pracy będące w likwidacji albo w stanie upadłości.

                Stan zatrudnienia należy obliczać po zakończeniu miesiąca. Ewentualnej wpłaty na PFRON dokonać należy bowiem w terminie do 20. dnia miesiąca następnego w stosunku do miesiąca, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku dokonywania tych wpłat. Równocześnie z powstaniem obowiązku dokonywania wpłat na PFRON powstaje obowiązek składania Zarządowi PFRON miesięcznych deklaracji przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego wg ustalonego wzoru.

Autor: KGk

Back to top