PORADNIK KADROWO - PŁACOWY 5/2016 (Zasiłek opiekuńczy)

25 lipiec 2016

Komu należy się zasiłek opiekuńczy? Zgodnie z zapisami ustawy, przysługuje on ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Sprawdź w jakich przypadkach możliwe jest uzyskanie zasiłku opiekuńczego!

 

Uzyskanie zasiłku opiekuńczego na dziecko możliwe jest w trzech sytuacjach:

  • W przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat - w sytuacji nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko; w przypadku porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem (jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki) albo pobytu małżonka stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
  • W sytuacji sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat.
  • W przypadku sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat, jeśli pozostaje ono z osobą udzielającą opieki we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić dziecku opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat dwóch, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje po przedłożeniu zwolnienia lekarskiego na chore dziecko, czyli zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA. Z zasiłku opiekuńczego nie można skorzystać podczas przebywania na urlopie bezpłatnym i urlopie wychowawczym.

Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka. Zasiłek wypłaca się jednak tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę na dany okres. Ilość dni tego świadczenia jest limitowana.

  • W przypadku sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 i chorym dzieckiem do lat 14 zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym.
  • Przy sprawowaniu opieki nad chorym dzieckiem w wieku ponad 14 lat zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze do 14 dni w roku kalendarzowym.


Łączy okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi bez względu na liczbę dzieci wymagających opieki, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy, czyli wynagrodzenia wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

Autor: KGk

Back to top