PORADNIK KADROWO - PŁACOWY 7/2016 (Łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy)

26 lipiec 2016

Jesteś na urlopie macierzyńskim i chcesz wykonywać swoją pracę zawodową? Zobacz w jaki sposób możesz to połączyć i jakie przysługują Ci prawa.

 

Podczas urlopu rodzicielskiego pracownicy mogą łączyć wychowywanie dziecka z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Jeżeli pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, to urlop ten zostaje wydłużony proporcjonalnie do wymiaru czasu wykonywanej pracy. Okres, o który urlop rodzicielski ulegnie przedłużeniu, zostanie ustalony jako iloczyn liczby tygodni, w których pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. Wydłużony w ten sposób urlop rodzicielski nie będzie mógł trwać dłużej niż do 64 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, i do 68 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie. Jeżeli pracownik oświadczy, że będzie wykonywał pracę także w trakcie wydłużonej części urlopu rodzicielskiego, to urlop ten zostanie jeszcze wydłużony. W takim przypadku wymiar tej części należy obliczyć dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby ‘1’ i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.

Gdy na skutek wydłużenia okresu urlopu rodzicielskiego powstanie jego część, która nie odpowiada wielokrotności tygodnia, udziela się jej w dniach, przy czym  niepełny dzień urlopu pomija się. W wyniku przedłużenia pojawia się nowa część urlopu.

Jeżeli łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy będzie następowało jedynie przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru urlopu nastąpi wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego. Jeżeli pracownik pracował podczas korzystania z części urlopu rodzicielskiego, a nie jego całości, ta nowa część wydłuża tę, podczas której rodzic pracował. Nie można jej połączyć z inną częścią urlopu, wykorzystać odrębnie czy przenieść na drugiego z rodziców. Wydłużenie to następuje automatycznie, z mocy prawa. Oznacza to brak możliwości jakiejś przerwy między częścią a wydłużeniem.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, w trakcie którego pracownik wykonuje pracę u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu, jest proporcjonalnie zmniejszony.

Podjęcie pracy podczas urlopu rodzicielskiego następuje na pisemny wniosek pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Wniosek pracownika nie jest jednak wiążący dla pracodawcy. Pracodawca uwzględnia wniosek pod warunkiem, że jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku należy poinformować na piśmie.

Pracownica korzystająca w ten sposób z urlopu rodzicielskiego podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy, tak, jak pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego bez łączenia go z pracą.

Autor: KGk

Back to top