Urlop wychowawczy jest udzielany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i może. Przysługuje matce lub ojcu dziecka albo jego opiekunom, mającym co najmniej 6 miesięcy ogólnego stażu pracy.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, z czego jeden miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców. Zatem w przypadku wykorzystywania uprawnienia przez jednego z rodziców urlop może trwać co najwyżej 35 miesięcy. Rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego jeżeli drugi rodzic dziecka nie żyje, drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska lub został on pozbawiony władzy rodzicielskiej albo jeśli taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z powodu stanu zdrowia, potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Wówczas urlop wychowawczy może być udzielony na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Urlop wychowawczy można podzielić na części. Może być on wykorzystany maksymalnie w pięciu częściach. Nie muszą być one wykorzystane przez pracownika bezpośrednio jedna po drugiej. Nie ma również określonej minimalnej lub maksymalnej długości jednej części takiego urlopu. Pracownik swobodnie decyduje w tym zakresie, a pracodawca każdorazowo musi uwzględnić jego wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego.
Z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodziców. Nie ma ograniczenia co do czasu, przez jaki rodzice mogą jednocześnie przebywać na tym urlopie. Jednak za każdy taki miesiąc z wymiaru urlopu odliczane są dwa miesiące. W takim przypadku łączny wymiar urlopu wychowawczego nie może przekraczać wymiaru 36 miesięcy.
Autor: KGk