CZĘŚĆ I CYKLU - ZAKŁADANIE FIRMY KROK PO KROKU: Wstęp do cyklu.

10 październik 2016

„Zakładanie firmy krok po kroku” – nowy cykl poradnikowy B-I-S

Oddajemy w Państwa ręce poradnik, który jest efektem moich osobistych doświadczeń i przemyśleń dotyczących zakładania firmy i rozpoczynania prowadzenia własnego biznesu. Co tydzień będziemy udostępniać kolejne jego części i mamy nadzieję, że publikowane przez nas treści okażą się dla Państwa pomocne. Zatem serdecznie zapraszamy do lektury i do śledzenia naszych aktualności.

 

pozdrawiam serdecznie,
Sławomir Decewicz
Prezes Zarządu Business Intelligence Solutions Sp. z o o.

 ..........................................................................................................................................................................................................................................

Wstęp do cyklu -  „Zakładanie firmy krok po kroku”.

 

Gdy na początku lat 90-tych zapragnąłem zostać przedsiębiorcą i wykorzystać okres zmian w naszym kraju, wydawało mi się wówczas, że wystarczy tanio kupić i drogo sprzedać, aby odnieść sukces biznesowy. Nie odróżniałem od siebie podstawowych pojęć, takich jak przychód czy dochód i nie czułem się z tym źle. Wokół byli podobni do mnie przedsiębiorcy, wszyscy uczyliśmy się jak sprostać nowej rzeczywistości. Dostęp do doradców, jak już ktoś zdawał sobie sprawę z ich istnienia, był ograniczony z powodu ich niewielkiej liczby jak również z powodu kosztów doradztwa, a jedynym źródłem wiedzy były dodatki poświęcone ekonomii w codziennej prasie. To było za mało, nie mówiąc już o huraoptymizmie i braku rozsądku w realizowanej działalności.

Dziś z perspektywy czasu wiem jakie błędy popełniłem i co było ich przyczyną. Były to bardzo kosztowne lekcje i to nie tylko w wymiarze finansowym. Dodatkowo, dzięki doświadczeniom zdobytym w pracy ze studentami, jako ekspert reprezentujący Business Intelligence Solutions Sp. o.o., w ramach kilku lat Projektu „Start-up. Pomysł na własną firmę opartą na innowacjach/wynikach prac naukowych” realizowanego przez Politechnikę Wrocławską – Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, poznałem blisko tysiąc pomysłów na biznes i po raz kolejny zobaczyłem, że tak naprawdę na przestrzeni ponad dwudziestu lat niewiele zmieniło się w podejściu do zakładania biznesu. Nadal brak jest rozpoczynającym przygodę z biznesem dokładnej analizy przed jego startem, przy równoczesnym przecenianiu własnych możliwości i zaplecza, niedocenianie konkurencji i co najgorsze, brakuje rozmów z potencjalnym klientem i weryfikacji tego czy rynek potrzebuje naszej usługi czy produktu. Wszystkie te powody w konsekwencji doprowadziły do tego, że tylko kilkanaście podmiotów, które wyrosły jako owoce projektu Start’up, nadal istnieje i z sukcesem rozwija się od lat.

Dlatego, bazując na własnych doświadczeniach, postanowiłem podzielić się wnioskami i wiedzą. Mam nadzieję, że zmobilizuję do przemyślenia planów biznesowych, zanim zaczną być wdrażane w życie.

               

CYKL PORADNIKOWY "Zakładanie firmy krok po kroku" SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH CZĘŚCI:

  • Od pomysłu do wstępnej koncepcji biznesu

- czyli co chcesz robić i dlaczego,

  • Od wstępnej koncepcji do biznesplanu

- dlaczego Twoja koncepcja potrzebuje planu,

  • Wybór formy prawnej dla nowego przedsięwzięcia

- która forma organizacyjna będzie najlepsza dla danej koncepcji biznesowej,

  • Procedura rejestracji działalności gospodarczej

  jak zarejestrować firmę,

  • System finansowo-księgowy

- czego wymagać i na co zwrócić uwagę przy decyzji: własna czy zewnętrzna księgowość,

  • Źródła finansowania

- jak pokonać barierę dostępu do kapitału,

  • Uruchomienie firmy i co dalej?

- co zrobić aby dzisiejszy sukces nie był źródłem jutrzejszej porażki.

 

Podejmując powyższą tematykę pragniemy w Business Intelligence Solutions Sp. o.o. w jak najbardziej przystępny sposób, zwrócić uwagę na zakres zagadnień, które wymagają przemyślenia przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu samodzielnej drogi biznesowej. Zaznaczając poszczególne obszary, nie wyczerpujemy ich. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy na ich temat.

 

W kolejnej części cyklu "Zakładanie firmy krok po kroku" poruszymy temat: Od pomysłu do wstępnej koncepcji biznesu.
Zapraszamy do lektury!

 

Autor: Sławomir Decewicz
Prezes Zarządu Business Intelligence Solutions Sp. z o o.

 

Back to top