Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny program oszczędnościowy automatycznie obejmujący wszystkich pracowników w wieku 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe. Osoby między 55 a 69. rokiem życia będą mogły uczestniczyć w PPK po złożeniu oświadczenia woli.
W ramach PPK będą opłacane dwie składki- podstawowa oraz dodatkowa, zarówno przez pracodawcę jak i pracownika.
Środki zgromadzone na koncie uczestnika PPK, według ustawy, będą jego wyłączną własnością i mogą być dziedziczone. Jednak nie będzie mógł nimi dowolnie dysponować.
Wypłaty przed 60. rokiem życia będą możliwe w przypadku:
- Poważnej choroby uczestnika, małżonka lub dziecka- bezzwrotna wypłata do 25% zgromadzonych dotychczas środków;
- Opłacenia wkładu własnego- poniżej 45. roku życia, wypłata do 100% z obowiązkiem zwrotu;
- Całkowitego wycofania środków- utrata 30% składek opłaconych przez pracodawcę, pełnej kwoty dofinansowania od rządu oraz opłacenie naliczonego 19-procentowego podatku dochodowego od zysków kapitałowych.
Po ukończeniu 60. roku życia wypłata środków będzie możliwa bez dodatkowych opłat pod warunkiem jednorazowej wypłaty 25% środków i pozostałych 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach.
Po rozpoczęciu wypłaty środków składki ani dopłaty z rządu nie będą trafiały na konto uczestnika PPK.
Wysokość składki pracodawcy:
- Obowiązkowa: 1,5% od wynagrodzenia brutto pracownika
- Dobrowolna: do 2,5% od wynagrodzenia brutto pracownika
Decyzja o instytucji, do której przekazywana będzie składka PPK, powinna zostać ustalona wraz z zakładową organizacją związkową lub z reprezentacją pracowników, jeżeli takiej nie ma.
Obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK należy dopełnić nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy od kolejno:
- 01.07.2019 dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób na dzień 31.12.2018
- 01.01.2020 dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób na dzień 30.06.2019
- 01.07.2020 dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób na dzień 31.12.2019
- 01.01.2021 dla pozostałych podmiotów
Od obowiązku utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych przewidziane są wyjątki. PPK nie musi wprowadzać:
- mikroprzedsiębiorca (firma zatrudniająca mniej niż 10 osób), jeśli wszyscy pracownicy złożą deklarację rezygnacji z wpłat na PPK;
- pracodawca, który w dniu objęcia go przepisami ustawy posiada funkcjonujący Pracowniczy Program Emerytalny ze składkami min. 3,5% oraz udziałem pracowniczym min. 25%.
Wysokość składki pracownika:
- podstawowa, wynoszącą 2% wynagrodzenia brutto. Uwaga! Osoby, których wynagrodzenie otrzymywane z różnych źródeł nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia mogą odprowadzać składkę mniejszą niż 2%, która nie może być jednak niższa niż 0,5% wynagrodzenia brutto.
- dodatkową, wynoszącą do 2% wynagrodzenia brutto.
Podstawą do naliczania składki na PPK będzie wynagrodzenie brutto Pracownika, tj. wynagrodzenie zasadnicze oraz pozostałe składniki stanowiące podstawę do naliczenia składek emerytalno-rentowych, w tym też świadczenia rzeczowe.
Składka pracownika będzie potrącana z wynagrodzenia netto.
Składka pracodawcy zaś nie będzie stanowiła podstawy do wyliczenia składki emerytalno-rentowej dla Pracownika, ale od jej wysokości Pracownik zobowiązany będzie do zapłacenia 18 % podatku.
Decydując się na uczestnictwo w PPK, należy pamiętać, że nie ma gwarancji bezpieczeństwa środków zgromadzonych w ramach tego programu.
ESt